İngilizcenin İş Yeteneklerine ve Başarıya 7 Önemli Katkısı


İngilizce öğrenerek kariyerlerinde büyük ilerleme yapan kişilerin ilham verici hikayeleriyle mutlaka karşılaşmışsınızdır. Bu büyük başarıların altında yatan temel nedenin uluslararası dil olan İngilizcenin çalışanların becerilerine ve özelliklerine birçok yeni beceriler ve özellikler katması olduğunu söyleyebiliriz. İşverenlerin aradığı bu özellikler İngilizcenin şu faydalarının altında yatmaktadır:

ingilizce ve basari

  1. Küresel boyutta iletişim imkanı

 

İngilizce uluslararası dil olma özelliğiyle küresel bir şirket içinde iletişim kurmak için kritik öneme sahiptir. Yetkin dil bilgisi yanlış anlamalardan kaçınmanızı ve hem şirket içinde hem tüm dünya ile etkin bir iletişim kurmanıza olanak sağlayacaktır.

 

  1. Kendine güveni artırması

 

İngilizce işteki görevleri yerine getirmek için önemli bir beceridir. İster bilgi edinmek, ister iletişim olsun İngilizce bilginiz beklentileri karşılamanızı ve görevleri başarılı bir şekilde yerine getirmenizi sağlayacaktır. Bu da amaç duygusunu pekiştirmekle kalmayacak, aynı zamanda işyerinize yönelik pozitif bir tutum da edinmenize olanak verecektir.

 

  1. Takım işbirliğini iyileştirmesi

 

Temel iş becerileri zayıf bir İngilizcesi olanlar için son derece korkutucu olabilmektedir. E-mail yazmak, bir iş raporunu okumak veya sadece fikrini ifade etmek içinden çıkılamayacak durumlara dönüşebilmektedir. İyi bir İngilizce ile bu becerileri kolayca sergilemek ise hem yerel hem küresel çerçevedeki takımlarda görevlerinizi başarıyla yerine getirmenizi sağlayacaktır.

 

  1. Üretkenliği artırması

 

Görevleri tamamlamaya, iş amaçlarına ulaşmaya ve takım arkadaşlarıyla başarılı bir şekilde işbirliği yapmaya yönelik iyi bir İngilizcenin verdiği güven iş üretkenliğinizin de artması sonucunu doğuracaktır.

 

  1. Stresin azalması

 

İşle ilgili e-postaları anlamak, telefon konuşmaları ve araştırmalar işyerinde strese neden olabilirler. Bu stres anadiliniz olmayan İngilizcede olduğunda daha da stres yaratabilir. Yanlış iletişim belirsizliklere, belirsizlikler de daha fazla strese yol açacaktır. İyi bir İngilizce bilgisi hem bu stresleri azaltacağı gibi belki de başarılı olmanızdaki temel faktörü oluşturabilecektir.

 

  1. Kişiler arası iletişim becerilerini artırması

 

Kesilmeden akıcı bir iletişim olanağının yer aldığı bir iş yerinde iletişim becerileri de gelişecek,  çalışanların önüne kaçınılmaz olarak yeni fırsatlar çıkacaktır. Kişiler arası iletişim becerileri dolaylı olarak sizi ön plana çıkarıp terfi almanıza imkan verecektir.

 

  1. Müşteri tatminini artırması

 

İster telefonla, ister e-mail, ister yüz yüze olsun fark etmez, müşterilerle etkin bir şekilde iletişim kurmak için gerekli becerilere sahip olmak daha az yanlış anlamalara yol açacak ve karşılıklı güveni ve anlayışı tesis edecektir. Müşterilerinizle pozitif bir ilişki onların da şirketinize karşı pozitif bir tutum kazanmalarını sağlayacak, bu da kariyerinizi olumlu yönde etkileyecektir.