Neden İngilizceye İyi Çalışamıyorum?


Eğer İngilizce öğrenmek için yoğun bir çaba harcıyorsanız ve ümitsiz bir şekilde çalışmanızda neden verimli bir sonuç elde edemediğinizi sorguluyorsanız, bunun geçerli bir sebebi çalışmanızda sadece okula, öğretmene, ders kitaplarına bağlı kalmanız olabilir.

Unutulmaması gerekir ki okul, ders kitapları gibi öğrenme araçları suni ortamlardır ve bilerek oluşturulmuşlardır. Aslında bir ölçüde de sıkıcıdırlar. Gerçekten ihtiyacınızın olmadığı, istemediğiniz konuları çalışıyor, dinliyor, sorularını çözüyor ve konuşmaya çalışıyor olabilirsiniz. Oysa İngilizce ve aslında genel olarak bir dil hayatın tam merkezindedir. Bu yüzden belki de ihtiyacınız olan şey kitabı defteri bırakıp bunların dışında gerçek çalışma ve pratik ortamlarına girmeniz hatta bu ortamları yaratmanızdır.

Ders kitapları ve okul dışında gerçek anlamda İngilizce çalışmaya birkaç örnek vermemiz gerekirse:

-İngilizce hikaye kitaplarını veya günlük İngilizce bir gazeteyi düzenli olarak okuyabilirsiniz.

İngilizce sinema veya televizyon programlarını izleyebilirsiniz.

-İngilizce podcastları dinleyebilirsiniz.

Akıllı telefonunuzu İngilizce öğrenme uygulamaları ile doldurup hareket halindeyken işlerinizin arasında bunları kullanabilirsiniz.

-İnternetten arkadaşlar bulup onlarla FaceTime veya Skype üzerinde sohbet edebilirsiniz.

-Bir gazete makalesini İngilizceye tercüme edebilirsiniz.

-Şehrinizdeki turistik ortamlara gidip İngilizce konuşma fırsatları kovalayabilirsiniz.

İngilizce şarkılar öğrenip bunları kendi başınıza söyleyebilirsiniz.

-İngilizce Youtube videolarını izleyebilirsiniz.

Bu gibi sizi gerçek kültürel ortamlara ve iletişimlere sokacak fırsatları daha da artırabilirsiniz. Bunları uyguladıkça normal çalışmanızdan da daha fazla verim elde ettiğinizi fark edeceksiniz. Bu durum sizin İngilizce öğrenmeye karşı motivasyonunuzu daha da artıracaktır.

Yabancı ve Türk Öğretmenlerden Online İngilizce Dersleri

Daha önce belirlenmiş saatlerde 1 saat boyunca,yabancı ve Türk İngilizce öğretmenleriyle İngilizce konuşma,okuma ve pratik yapma fırsatı.