İngilizceyi Daha Hızlı Öğrenmenize Yardım Edecek 11 Tavsiye


  1. Gözünüzü karartın ve KONUŞUN!

Konuşmak hakkında daha fazla düşündükçe daha fazla gerileceksiniz demektir. Sadece daha fazla konuşmayı deneyin. İngilizce öğrenmek için 11 yolBir sonraki İngilizce sınıfına gittiğinizde veya İngilizce konuştuğunuzda beş veya on dakika süresince kaç defa İngilizce konuştuğunuzu sayınız. Sonrasındaysa daha fazla konuşmaya çalışın. Eğer bugün bir defa konuştuysanız bir sonraki İngilizce sınıfında iki veya üç defa konuşmayı deneyin. Daha fazla konuştukça doğru bir şekilde nasıl iletişim kurabileceğinizi daha çabuk öğrenirsiniz.

 

  1. Her şeyi bilmediğiniz için veya “İngilizce konuşamadığınız” için özür dilemeyi terk edin. İngilizce öğreniyorsunuz ve deniyorsunuz, değil mi? Önemli olan da zaten bu.

“Bilgisayarı nasıl kullanacağımı bilmiyorum” deyip bilgisayarı veya yeni yazılımları kullanmayı terk etmezsiniz. Yapabileceğinizin en iyisini yapmaya devam edersiniz. Bunu yaptıkça daha fazla öğrenirsiniz. Yani işin aslı en iyinizi yapmaya devam etmektir. Bu yüzden lütfen “İngilizce konuşamıyorum” demeyin. Bunun yerine

“I am learning English. Could you speak a little slower?” (İngilizce öğreniyorum. Biraz daha yavaş konuşabilir misiniz?)

“I’m sorry, I didn’t understand” (Pardon, anlamadım)

“Could you repeat that?” (Tekrarlayabilir misiniz?)

“So, you are saying that …. (Duyduğunuzu tekrardan söylemek için bu ifadeyi kullanabilirsiniz)

“What does _____ mean?” (_____ ne anlama geliyor?)

İfadelerini kullanabilirsiniz.

 

  1. Kelime kelime her şeyi tercüme etmeyi bırakın

Eğer her şeyi kendi dilinize tercüme ediyorsanız bu İngilizce öğrenirken yapılan büyük bir hatadır. Böyle yapıyorsanız, hemen şimdi bunu bırakın!

Her şeyi tercüme etmek hiç şüphesiz ilerlemenizi yavaşlatır. İngilizce bir şeyler duyduğunuzda hemen kendi dilinize çevirmeye çalışırsanız, İngilizce öğrenmeye değil çeviriye odaklanmış olursunuz. İnsanların İngilizce konuştuklarını duyduğunuzda,

Anladığınız kelimeleri dinleyin

Ortama ait bağlamsal ipuçlarını kullanın… Örneğin dinlerken anlamadığınız bir kelime kullanıldı: elbette bu durumda yapılacak hiçbir şey yokmuş gibi görünür. Fakat konuşulan alana veya gösterilen yerlere baktığınızda bir anlam çıkarabilirsiniz. Diyelim ki konuşanlar bir hayvanı işaret ediyorlar. Bilmediğiniz kelime bu hayvanın ismi olabilir. Eğer bu hayvan konuşulanlara uyuyorsa büyük ihtimalle anlamadığınız kelime o olmalıdır. Böylece bağlamdan anlam çıkararak söylenenleri anlayabilirsiniz. Ortam spor, sanat, okul, iş olabilir ve hepsi de içerik olarak konuşulanlara yansıyacaktır. Kısaca, bağlam İngilizceyi anlamanızda size güç ve önemli bir araç verir.

 

  1. Anlamak için kulaklarınızı eğitin.

Odaklanarak dinlemeniz gerekir. Kalıpları duymak için dinleyin. Yani gramere veya tek  tek kelimelere değil de deyimlere odaklanın. İngilizce filmler, müzik ve TV izleyin. Eğer kulaklarınızı eğitirseniz İngilizce konuşulurken otomatik olarak daha çok anlamaya başlarsınız. İngilizceyi dinlemede kulaklarınızı eğitmeniz büyük resme yani İngilizceyi anlamaya odaklanmanıza yardımcı olacaktır. Her defasında kelimelere odaklanırsanız asla akıcı olamazsınız. İngilizce öğrenmeniz sonsuza kadar devam eder.

 

  1. Yanlış yapmaktan korkmayın.

Korku sizi İngilizce öğrenmekten alıkoyabilir.

İngilizce dersine gidiyorsunuz ve İngilizce konuşmaya çalışırsanız herkesin sizinle alay edeceğini ve güleceğini mi düşünüyorsunuz?

Tüm gramer kurallarını biliyorsunuz fakat İngilizce sohbet etmekte zorlanıyor musunuz?

Ana dili İngilizce olan kişilerle ve sizden daha iyi İngilizcesi olanlarla konuşmaktan kaçınıyor musunuz?

İngiliz konuşmaktan korkmayı artık bırakmalısınız! Kaygıları bir tarafa bırakın ve rahatlayın. “Ya şöyle olursa” diye düşünmeyi kesmelisiniz. Bunun yerine yapmaya ve eylemlerinize odaklanmalısınız. Kimse mükemmel değildir. Herkes hata yapabilir. Daha fazla bir şeyi yaparsanız onda daha iyi olursunuz. İyi bir İngilizce konuşan olmak ve daha çok İngilizce anlamak için yanlış yapmaktan korkmayı bırakmanız gerekir.

 

  1. Denemeye devam edin. Asla bırakmayın.

Profesyonel sporcular çok miktarda pratik yaparlar. Çünkü profesyonel sporcu olarak doğmamışlardır. Ağır olan ve günlerce süren çalışmalar onları yaptıkları işte çok iyi bir hale dönüştürür. Denemeden asla profesyonel bir koşucu veya futbolcu olamazlar. Eğer profesyonel bir sporcu bugün pratik yapmayı bırakırsa, yetenekleri kötüye gidecektir. Aynı onlar gibi sizde İngilizce konuşmanın, İngilizce okumanın,  ve İngilizce dinlenmenin pratiğini yapmalısınız. Daha fazla yaptıkça daha iyi olacaksınız. Yarın veya bir sonraki ay İngilizceyi akıcı bir şekilde konuşuyor olamayacağınız açıktır. Zamanla, çaba gösterdikçe, İngilizcede daha fazla bilgiye sahip olacak ve daha rahat olacaksınız.

 

  1. Küçük bir not defteri tutun… önemli deyimleri yazıya geçirin.

Duyduğunuz deyimleri bir bütün halinde yazıya geçirin. Sonrasında tekrar baktığınızda sadece bir kelimeyi değil tüm deyimi bulacaksınız. Böylece tekrardan kullanmak için geri başvurduğunuzda sadece bir kelimeyi değil tüm deyimi bulacak ve hem daha kalıcı öğrenecek hem de daha hızla kullanım alışkanlığı edineceksiniz.

 

  1. Kendinizle negatif bir şekilde konuşmayı bırakın.

Kendinizi bazen İngilizce öğrenmek konusunda negatif şeyler söylerken veya düşünürken buluyor musunuz? Örneğin:

“Asla İngilizce öğrenemeyeceksin.”

“Neden her zaman hata yapıyorum? Çok salağım.”

“Ne söyleyeceğimi hiç bilmiyorum. İngilizce çok zor.”

Bunları kendinize söylerseniz, İngilizce öğrenme konusunda kendinizle negatifbir şekilde konuşmuş olursunuz.

Bu negatif konuşmayı nasıl düzeltebilirsiniz?

Negatif düşünüyor olduğunuzu fark edin.

Bu ifadeyi değiştirin ve yeniden söyleyin. Negatif olanı farklı bir tarzda söyleyin.

Kendinizle negatif konuşmak: “Asla İngilizce öğrenemeyeceğim”.

Kendinizle pozitif konuşmak: “İngilizce zor fakat denemeye devam edeceğim. Eminim kısa süre içinde anlayacağım”.

Pozitif olmak İngilizceyi daha hızlı öğrenmenize yardımcı olacaktır.

 

  1. Hedefler koymak-Neden İngilizce öğreniyor olduğunuzu bilin.

Neyi başarmak istiyorsunuz? İngilizceyi akıcı bir şekilde konuşmak mı istiyorsunuz? Birleşik Devletlere veya İngiltere’ye mi seyahat edeceksiniz? İngilizceyi üniversite için mi öğrenmek istiyorsunuz? İngilizceyi tüm arkadaşlarınız İngilizce konuştukları için mi bilmeye ihtiyaç duyuyorsunuz? Neden İngilizce öğrenmek istediğinizi düşünün ve bazı hedefler koyun.

Ne kadar süreyle İngilizce eğitimi alacaksınız?

İngilizceye nasıl çalışacak veya öğreneceksiniz?

İngilizceyi öğrenmek için net bir şekilde ne yapacaksınız?

Hedefinize ulaştığınızı nasıl bileceksiniz?

Hedefinize ulaştığınızda ne olacak?

 

  1. Yeni şeyler deneyin

İngilizceyi geçen yıl yaptığınız şekilde öğrenmeye devam mı ediyorsunuz? İki yıldır veya 5 senedir aynı yöntemi mi izliyorsunuz? Yeni şeyler deneyin! Değişim iyidir. Büyümenize yardımcı olacaktır.

  • İngilizce podcast’ler dinlemeyi deneyin.
  • Online İngilizce dersi alın.
  • İngilizce müzik dinleyin.
  • İngilizce olarak TV veya haberleri izleyin.
  • Youtube’taki İngilizce kanalları izleyin.
  • Farklı bir öğretmenden ders alın.
  • Online olarak veya şehrinizde dilinizi öğrenmek isteyen ana dili İngilizceolan kişilerle dil değişimi için iletişim kurun.
  • İngilizce konuşan bir arkadaş bulun (ana dili İngilizce olan veya olmayan).

 

  1. Gramer kitabını pencereden dışarı atın.

Elbette bu kadar dramatik olmanız gerekmez. Ama gramer kitabı referans olarak kullanılmalıdır. Pencereden atmayıp bir dolaba koyabilirsiniz. İngilizce gramer kitabı İngilizce öğrenirken tek kaynağınız olmamalıdır. Zaman zaman sorunuz olduğunda kullanmanız için mevcut bulunmalıdır. KENDİNİZE odaklanmalısınız. Öğrenmek için neye ihtiyaç duyuyorsunuz? Siz bir bireysiniz. Arkadaşınızdan farklı olarak İngilizce öğrenmek için neye gereksiniyorsunuz? Gramer kitabı bireyin ihtiyaçlarına göre değişmeyecektir. Kitaplar herkese uyan genele hitap eden araçlardır. Fakat dil öğrenimi tek bir tarz değildir. Kendi tarzını bulduğunuzda gerçekten dil öğreniminde ilerlediğinizi göreceksiniz.

Başarılar.

 

Yabancı ve Türk Öğretmenlerden Online İngilizce Dersleri

Daha önce belirlenmiş saatlerde 1 saat boyunca,yabancı ve Türk İngilizce öğretmenleriyle İngilizce konuşma,okuma ve pratik yapma fırsatı.