Kelime Haznenizi İyileştirmenin ve Geliştirmenin Kolay Yolları


Yeni Kelimeler Öğrenmek için Yedi Tavsiye

ingilizce-kelime-haznenizi-gelistirmek-icin

Kelime haznenizi iyileştirmek için tavsiye mi arıyorsunuz? İster okul ister kişisel gelişim için kelime haznenizi güçlendirmek ve genişletmek isteyin fark etmez, anahtar unsur düzenli olarak yeni kelimeler öğrenmeye kendinizi adamanızdır.

 

Neden kelime bilgisini ve onları kullanma yeteneğini geliştirmeli? Çünkü daha fazla kelime bilgisiyle daha açık ve özlü bir şekilde iletişim kurabileceksiniz (konuşma ve yazma), insanlar sizi daha kolay anlayacaklar ve zeki bir insan olduğunuza dair algınızı (ve tabi ki realiteyi) artıracaksınız. Ayrıca, yeni kelimeler öğrenmek eğlencelidir ve bu öğrenmeyi etrafınızdaki arkadaşlarınızla bile yapabilirsiniz. Bir arkadaşınızı, aile üyesini veya oda arkadaşınızı bulun ve yeni kelimeler öğrenme konusunda onunla yarışın.

 

Bu makale kelime haznenizi geliştirmek ve yeni kelimeler öğrenmek için yedi kolay yolu gözden geçirmektedir.

 

  1. Okuyun, okuyun ve yine okuyun: Özellikle romanlar ve edebi eserler olmak üzere (elbette dergiler ve gazetelerde önemlidir) daha fazla okumanız, daha fazla kelimeyle karşı karşıya kalmanızı sağlar. Yeni kelimelerle karşılaştığınızda hem cümle bağlamından anlamı çıkarma hem de sözlükten tanımını öğrenme çabası içine girmelisiniz.

 

  1. Bir sözlüğü ve eş anlamlılar sözlüğünü elinizi altında bulundurun: İster yazılı ister online veya bilgisayar yazılımı olsun fark etmez, mutlaka tercih ettiğiniz bir sözlük formunu elinizin altında bulundurun. Yeni kelimelerle karşılaştığınızda, hem telaffuzuna hem de anlam(lar)ına sözlükten bakınız. Ardından, eş anlamlılar sözlüğüne gidiniz ve benzer kelimeleri ve deyimleri bulunuz – ve sonrasında karşıt anlamlarını inceleyiniz (yani sırasıyla eş anlamlılar ve zıt anlamlılar) – Aradaki farkları düşünüp öğrenirseniz ana anlamı çok daha güçlü bir şekilde hafızanızda tutma imkanına kavuşabilirsiniz.

 

  1. Günlük kelime listesi tutun: Yeni kelimeler öğrendikçe bunların sürekli gelişen bir listesini tutmanız iyi bir fikirdir. Böylece listenize geri dönüp acelesiz bir şekilde bu kelimeleri kelime haznenizin içine sağlam bir şekilde yerleştirebilirsiniz. Ayrıca, tüm yeni kelimelerinizin bir listesini tutmanız yeni kelimeleri öğrenirken de pozitif bir güç sağlayabilir. Örneğin kaç tane yeni kelime öğrenmiş olduğunuzu görmeniz size itici bir güç olacaktır.

 

  1. Her gün bir kelime öğrenme: Kelime takvimlerini veya web sitelerini kullanmak veya öğrendiğiniz kelimelerin listesini geliştirmek yeni kelime öğrenmek için birçok kişinin yararlandığı harika bir tekniktir. Bu yaklaşım bazıları için çok katı olabilir. Bu yüzden bu tekniği kullanıyor olsanız dahi mutlaka öğreneceğim diye kendinizi zorunlu hissetmemelisiniz (Her gün bir kelime öğrenebileceğiniz web sitelerinin örnek bir listesi bu makalenin sonunda sunulmuştur).

 

  1. Köklerinize geri dönün: Yeni kelimeler öğrenmek ve diğer yeni kelimelerin anlamlarını çözmek için en güçlü araçlardan birisi Latin ve Yunan köklerini öğrenmektir. Latin ve Yunan unsurları (ön ekler, kökler ve son ekler) İngilizcenin önemli bir parçasıdır ve yeni kelimeler öğrenmek için harika bir araçtır(Latinceden gelen ve Yunancadan gelen kelimeler diye google’da arama yaptırırsanız bu kelimelere ulaşabilirsiniz) (çok yakında sitemizde de yer alacak).

 

  1. Oyunlar oynayın: Sizi yarıştıran ve yeni anlamları ve yeni kelimeleri keşfetmenizde yardımcı olan kelime oyunları kelime haznenizi genişletme çabanızda eğlenceli müthiş bir araçtır. Bu oyunlara örnek olarak bulmacalar, anagramlar, word jumble, Scrabble ve Boggle verilebilir (Bazı kelime oyunu web sitelerini bu makalenin sonunda bulabilirsiniz).

 

  1. Sohbetler edin: Sadece diğer insanlarla konuşmak yeni kelimeleri keşfederek öğrenmenize yardımcı olabilir. Okumakta olduğu gibi bir kere yeni bir kelimeyi duyduğunuzda bunu bir yerlere not düşün. Böylece sonradan üstünde çalışabilirsiniz ve yavaş ama sağlam bir şekilde kelime haznenize yeni bir kelime ekleyebilirsiniz.

 

Son Düşünceler

Şimdi elinizde daha iyi bir kelime haznesi için anahtarı tutuyorsunuz. Bu makalede gösterilen tavsiyeleri kullandığınızda kelime haznenizi genişletmek ve İngilizcenizi güçlendirmek için yeni kelimeleri keşfetme ve öğrenme yolunda iyi bir noktaya varacağınıza emin olabilirsiniz.

 

Son olarak, yeni kelimeleri yazarak veya konuşarak mutlaka ama mutlaka kullanıma sokmalısınız, aksi halde onları aklınızda tutamama riskiyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Yeni bir kelime öğrendiğinizde tekrarlama alıştırmalarını uygulayınız ve indeks kartları, kelimeleri kullanırken kendinizi sesli veya görüntülü kayda alma, ortak oyunlar ve anımsatıcılar gibi diğer öğrenme tekniklerini uygulamayı düşününüz.

 

Bazı Kelime Bilgisi Araçları/Web Siteleri

Burada kelime haznenizi geliştirmenize yardımcı olacak yararlı araçları sizin için sıraladık:

İngilizce Kelime Öğrenme için tıklayınız

İngilizce Kelime Oyunları için tıklayınız

Kelimelerin sözlük anlamı ve telaffuzları için tıklayınız

English vocabulary learning games