Neden İngilizce Bankası’nı öneriyorum ve neden bu güzel sitede yazıyorum


Ahmet Tingir Hoca bana bu sitede yazma teklifini getirdiği zaman, hemen siteyi inceledim. Yazılarımın yer alacağı yayın organlarında elbette tasarıma, görünüşe dikkat ederim.

svssnl

Fakat daha çok dikkat ettiğim şey, yayın anlayışıdır. Yaptığım işler için karşılık almak isterim, fakat tek ölçüm bu değildir; meselâ temel felsefesini kendime uygun bulmadığım yayın organlarında yazmaktan, kendilerine ısınmadığım kitapları tercüme etmekten kaçınırım. Dolayısıyla özellikle çokça emek, zaman, para harcanan İngilizce-yabancı dil öğrenimi gibi bir alanda bir yayın organı hassas olmalıdır. Okurunu-takipçilerini, onların amaçları doğrultusunda doğru ve sağlıklı bir şekilde bilgilendirmesi, yönlendirmesi ve onları ütopik beklentilere sokmaması benim için çok önemlidir.

İngilizce Bankası’nı incelediğim zaman, web site yöneticisi olan Ahmet Tingir Beyin burada ayağı yere basan, okurlarını-takipçilerini doğru şekilde yönlendiren yayınlara ve tavsiyelere yer verdiğini gördüm. Bu web sitesinin gittikçe daha çok takipçisi olmasını ve şu anda gözettiği doğru ilkelerle maddî açıdan da başarılı ve kazançlı olmasını istiyorum. Fakat Ahmet Tingir Hocanın, kısa zamanda ve tek taraflı olarak kazançlı çıkmak için, ilgi çekici vur-kaç-kazan teknikleri kullanmak yerine, İngilizce ve hatta başka bir yabancı dil öğrenmeye çalışanlar için bile, kalıcı, verimli ve kazançlı bir yaklaşım takip ettiğini gördüm. Bunda, elbette iyi niyetli ve deneyimli bir eğitimci olmasının büyük bir etkisi var. Girişimciliği sadece, kendisi kazanmak olarak algılamıyor.

Elbette bizler de İngilizce-yabancı dil öğreniminde verimli ve sağlıklı kısa yollar arıyoruz. Fakat bunların uygulanabilir ve uzun vadede sağlıklı olmaları lazım. Meselâ kısa zamanda İngilizce konuşmak için birisini zorlayabilirsiniz. Onu kitaplar, filmler, işitsel dokümanlarla yeterince beslemeden konuşmaya teşvik edebilir ve bir ölçüde başarı da sağlayabilirsiniz. Fakat bu zamansız zorlama, öğrencinin akıcı bir yabancı dil kullanmasını ebediyen engelleyebilir. Bunu herkes bilmez, eğitimciler bilir ve bilmenin de bir sorumluluğu vardır. Ahmet Tingir Hoca, kısa vadeli çözümlerin verimsizliğinin farkında ve bu farkındalık İngilizce Bankası’nda görülmektedir.

İngilizce Bankası daha şimdiden zengin bir içeriğe sahiptir ve gittikçe daha da zenginleşmektedir. İstikrarla yoluna devam ederken, bu alanda bir marka olmaya başladığını eminim sizler de görüyorsunuz.

Savaş ŞENEL

İngilizce Öğretmeni

Eğitim Danışmanı

İletişim ve Yazarlık Koçu

@savassenel

Savassenel.com

Savassenel@yahoo.com

Yabancı ve Türk Öğretmenlerden Online İngilizce Dersleri

Daha önce belirlenmiş saatlerde 1 saat boyunca,yabancı ve Türk İngilizce öğretmenleriyle İngilizce konuşma,okuma ve pratik yapma fırsatı.