Roman okumak İngilizce yeteneğinin geliştirilmesinde faydalı mıdır?


Kesinlikle.

Aksine roman okumak veya genel olarak okumak kendi başınıza yapabileceğiniz en iyi çalışmalardan birisidir. Karşılığını alacağınızdan emin olabilirsiniz. Roman okumanın diğer kaynakları okumaya göre farkları veya üstünlükleri nedir diye sorarsanız bunun birçok cevabı olduğunu söyleyebilirim. Bir kere roman okuduğunuzda bir hikayenin içine girersiniz ve bu beğeninize göre sizi alıp götürebilir ve saatlerce soluksuz okuma yapmanızı sağlayabilir. İngilizcede okunması gereken romanlar için buraya tıklayınız. Bu esnada birçok unsuru doğrudan ve dolaylı olarak öğrenirsiniz. Örneğin;

Kelimeler,

İfadeler,

Deyimler,

Cümle dizilişi,

Düşünceler ve daha birçok şey

Siz farklında dahi olmadan dağarcığınıza girer.

Roman okurken okuduğunuz kitabın ilginizi çekmesine ve çok zor olmamasına dikkat etmelisiniz. İlginizi çekmeyen bir romanı okumak zaten çok zordur hatta mümkün değildir. Bu çerçevede gerçekten ilginizi çeken bir roman bulmak için çaba göstermelisiniz. Sevdiğiniz konular, tanınmış yazarlar, popüler özellikle arkadaş çevrenizin okuduğu kitaplar size cazip gelecektir.

Yine özellikle belirtmek gerekir ki çok zor kitapların okunmaması gerekir. Sürekli olarak sözlüğe bakılması okuma keyfini öldürecektir. Bu yüzden klasik kitapların basitleştirilmiş versiyonlarının bulunmasını önerebilirim. Bilmediğiniz bir kelimeyle karşılaştığınızda ilk önce sözlüğe bakmak yerine genel bağlamdan anlamı çıkarmaya çalışmalısınız. Bu hem daha kolay hem de daha hızlı bir okuma sağlayacak ve size roman okumanın faydalarını tamamen sunacaktır.