Şarkılarla ve Müzikle İngilizce Öğrenmek için Harika Tavsiyeler


İngilizceyi iyi bir şekilde öğrenmenin anahtarı nedir?

Kararlılık mı yoksa azim mi?

Yoksa sadece doğuştan gelen bir özellik mi?

Ben ikisinin de asıl unsur olmadığını düşünüyorum.

Anahtar İngilizce öğrenmeyi doğru araçlarla ve alışkanlıklarla eğlenceli bir hale dönüştürmektir.

En iyi araçlardan birisi ise akıllı telefonunuzda ve içinde bulunuyor.

Yani İngilizceyi şarkılarla ve müzikle öğrenmek – bugüne kadar bunu hiç uygulamadıysanız başlamak için hiç de geç değil.

Neden İngilizceyi şarkılarla ve müzikle öğrenmeli?

Açıkça soralım, şarkıları etkili bir İngilizce öğrenme aracına dönüştüren şey nedir?

 • İşe yarıyor: Şöyle ki, müziğin ikinci dil öğrenenlere grameri ve İngilizce kelimeler öğrenmede ve imlayı düzeltmede nasıl yardımcı olabileceğini gösteren ciddi miktarda bilimsel kanıt bulunuyor. Bir de Mozart Etkisi denen bir kavramdan bahsetmekte yarar vardır: klasik müziğin dinlenilmesi öğrenme gibi zihinsel işlevlerin performansını artırmaktadır.
 • Günlük dil ve konuşma dili: Şarkılar ve müzikler neredeyse her zaman için yararlı birçok kelime, deyim ve ifade içerirler. Ayrıca bu şarkılarda hedeflenen kitle ana konuşma dili İngilizce olan kişiler olduğu için şarkılar ve müzikler güncel dili ve ifadeleri içerirler. Şarkılarda kullanılan dil doğru müziği seçerseniz günlüktür ve gerçekten kullanılır olanlardır.
 • İngilizcenin sesine aşina olmak: Şarkıları dinlemek size ayrıca telaffuzunuza ve İngilizcenin ritmine, tonuna ve temposuna odaklanma imkanı tanıyacaktır.
 • İngilizceyi kafanızın içine almak: Bir şarkı içindeki kelime ve ses kalıplarının çoğu tekrarlanan bir yapıdadır ve bu onları zihninize almanızı kolay bir hale dönüştürür. Bunu muhtemelen zaten biliyorsunuzdur. Zira müziğin aklınıza kendiliğinden girme gibi özel bir yeteneği vardır. Melodiler ve şarkı sözleri düşüncelerinize akarlar ve zihninizde tekrar tekrar çalınırlar. Kolaylıkla kelimeleri ve deyimleri ezberleyeceğiniz için bu süreçlerin tamamı İngilizceyi öğrenmenize yardımcı olacaklardır. Aslında, kısa bir süre sonra sözleri unutmanın neredeyse imkansız olduğunu göreceksiniz.
 • Şarkılar duygusaldır: Müzikle ilişkimiz derindir, güçlüdür ve son derece ödüllendiricidir. Duygularımızın kilidini açan bir anahtardır, ruh halimizi derinden etkiler ve zihinsel ve fiziksel mutluluğumuzu artırır. Bir şey duygusal olunca elbette hatırlaması da kolay olur.
 • Müzik kolaylıkla edinilen bir alışkanlıktır: İnsanların yeni bir dil öğrenmeyi zor bulmalarının bir sebebi çalışmalarına ayıracak ekstra bir zamanlarının olmayışıdır. Fakat İngilizceyi şarkılarla öğreniyor olursanız müziği gittiğiniz her yere götürebileceğiniz için çok fazla bir zamanı bir kenara ayırmanız gerekmeyecektir. Ayrıca sevdiğiniz müziği seçerek aynı sözleri tekrar tekrar sıkılmadan dinleyebilirsiniz.
 • Müzik size İngiliz kültürünü öğretir: Müzik size İngiliz kültürü ve İngilizce konuşan insanların nasıl düşündüğü ve hissettiği hakkında bir öngörü kazandırır. Popüler şarkıları ve sanatçıları biliyor olmak İngilizce konuşan arkadaşlarınızla sohbet edebilme imkanı da tanıyacaktır.

Şarkılarla ve Müzikle İngilizce Nasıl Öğrenilir: 8 Harika Tavsiye

İlk önce öğrenme aracı olarak dinlemek isteyeceğiniz şarkıları seçmeniz gerekir. Fakat bu nokta hem önemlidir hem de birçok potansiyel tuzağı içinde barındırır. Örneğin şarkılar

 • çok kullanılmayan zor bir dil kullanabilirler.
 • popüler olmayabilirler (tabii ki alternatif müziğe karşı değiliz ama ana amaç İngilizce konuşan kişilerle iletişim kurmaksa size genel kullanılan dili sunan şarkılarla bunun çok daha kolay olacağı muhtemeldir)
 • çok hızlı olabilir (öğrenmesi zor olur)
 • şarkı sözleri kolaylıkla bulunamayabilir.

Aşağıda İngilizce öğrenmek için doğru müziği seçmenizde size yardımcı olacak sekiz tavsiyeyi bulacaksınız.

1. Şarkıları bulmak için doğru yere gidin.

 • Youtube ve Vimeo gibi video paylaşım sitelerini araştırabilirsiniz ama sitemizde de hatırı sayılır şekilde İngilizce Öğrenme Şarkıları mevcuttur. Geniş müzik video arşivleri bulunur ve hatta bazılarında şarkılar için İngilizce altyazı yer alabilir.
 • Üyelik gerektiren Spotify tek kelimeyle fantastiktir, zira içinden dinleyebileceğiniz muazzam bir seçkiye sahiptir. Neyin trend neyin popüler olduğunu görmek için de faydalıdır.
 • İngilizce bankası gerçek-dünyaya ait videolarla İngilizce öğrenmek için harika bir yoldur. Çok çeşitli eğlenceli videolar, müzik videoları ve film fragmanları içinde mevcuttur. Dolayısıyla size uygun öğrenme materyallerini bulacağınızdan emin olabilirsiniz.

2. Doğru şarkıları seçin.

 • Sevdiğiniz müziği seçin. Eğer gerçekten müzikten zevk almıyorsanız şarkılarla İngilizce öğrenmenin bir manası yoktur. Bu doğrudan sıkıntıya yol açar.
 • Doğru dili kullanan müziği bulun. Çok kolay olmayan ama çok da zor olmayan ve günlük olarak kullanılan bir dil olmalıdır.
 • Dikkat edilmesi gereken bir başka konu bazen şarkıcılar sesleri açık bir şekilde telaffuz etmezler. Bu yüzden heavy metalin başlangıç için muhtemelen en iyi yer olmayacağını söyleyebiliriz.
 • Anlamayı ve zihinde canlandırmayı kolay bir hale dönüştüren bir hikayeye sahip şarkıları tercih edebilirsiniz. Eğer sıfırdan başlayan bir öğrenen iseniz çocuk şarkılarını dahi tercih edebilirsiniz.
 • Pop müzikle başlayın ve sonradan diğer türlere geçin. Pop müzik çoğunlukla aşk ve ilişkiler üzerinedir. Bu nedenle şarkılardaki kelimeler sıklıkla yinelenirler. Bu da anlamak ve öğrenmek için iyi bir niteliktir. Diğer müzik türlerine geçtiğinizde daha geniş bir kelime grubunu öğrenmek için daha çeşitli müzikler dinleyebilirsiniz.

3. Altyapınızı kurun ve şarkı sözlerini anlamak için kelime desteği edinin.

Sadece müzik dinleyerek İngilizce öğrenebilse çok hoş olurdu. Pratikse ise, şarkı sözlerini anlamak için bir miktar zaman harcamanız gerekir. Yani bir altyapı çalışması gereklidir. Şarkı sözlerini kendi başınıza anlamaya çalışmak yerine bu süreci hızlandırmak için aşağıdaki kaynakları kullanabilirsiniz:

 • Lyrics ve metrolyrics gibi şarkı sözü arşivi sitelerini kullanabilirsiniz.
 • Youtube’tan sevdiğiniz şarkınızın şarkı sözlü versiyonlarını izleyebilirsiniz (popüler şarkıların neredeyse hepsinin aynı zamanda şarkı sözlü versiyonları da bulunmaktadır – arama yaptırırken ”lyrics of …….yazabilir ve aratabilirsiniz). Böylelikle hem sevdiğiniz şarkıyı dinlersiniz hemde öğrenmeniz ilerler.

4. Şarkı sözlerini ve kelimeleri çalışın

İçeriği kavramanın yanı sıra kelimeleri düzenli bir temelde gözden geçirmek de önemlidir. Şarkıları kelime kelime parçalara ayırın ve her bir kelime üzerinde ustalaşın ki o kelime artık sizin kelimeniz olsun.

5. Şarkıyı söyleyin.

Dinleyenlerin önünde olmadığınız sürece dünyadaki en kötü şarkı söyleyen kişi olmanız önemli değildir. Bu yüzden eğer müzikal yeteneğe sahip değilseniz endişelenmeyin. Şarkı söylerken mükemmel olmaya aldırmadan yüksek sesle şarkıyı söylemeye çalışmalısınız. Bu ağzınızın doğru şekli benimsemesini ve şarkının ritmiyle birlikte hareket etmesini sağlayacaktır.

6. Hafızanızdan şarkı söylemeye çalışın.

Bir süre sonra şarkıyı ezberlemeye başladığınızı fark edeceksiniz. Bu noktada bir sonraki büyük sıçrayışa hazırsınız demektir-şarkı sözüne bakmadan şarkıyı söylemeye çalışmak. Bu çalışmanın ardından günlük konuşmalarda bu kelimeleri daha rahat kullanıp daha iyi telaffuz edebildiğinizi göreceksiniz.

7. Aralıklı olarak gözden geçirin.

Bir sonraki şarkıya geçmeden önce şarkının öğrenilmesini tamamlamak zorunda değilseniz. Esasen, şarkı konusunda kendinizi rahat hissettiğinizde bir sonrakine geçebilirsiniz. Ve aradan yeterli bir süre geçtiğinde şarkıya geri dönebilirsiniz. Buna aralıklı tekrar denir ve sadece bir kerede mükemmelen öğrenmeye çalışmaktan daha etkin bir öğrenme şekli olduğu kanıtlanmıştır.

8. Öğrendiklerinize ekleyeceğiniz yeni müzikler bulun.

Bu belki de en zorlu aşamadır. Öğrendiğiniz her yeni şarkı tamamen yeni kelimeler ile öğrenmekte olduğunuz kelimelerin doğru bir dengesine sahip olmalıdır. Kelimelerin üst üste gelme seviyesi sizi motive edecektir ve bir önceki öğrenmenizden de en yüksek derecede yararlanmanızı sağlayacaktır.

Eğlenin ve keyfini çıkarın! Müzik evrensel bir dildir ve hepimizin keyif alıp kendimizle ilişkilendirebileceği bir şeydir. Her gün İngilizce şarkılar dinlediğinizde göreceli bir kolaylıkla ne kadar İngilizce öğrendiğinizi görüp şaşıracaksınız. Dil öğreniminizi müzik dinleme ve yüksek sesle şarkı söyleme gibi eğlenceli aktivitelerle birleştirdiğinizde ikinci bir dil öğreniyor olduğunuzu dahi unutacağınıza emin olabilirsiniz.