Topluluk Önünde İngilizce Olarak Sunum Yapma Korkunuzu Nasıl Yenersiniz?


Topluluk Önünde İngilizce Olarak Sunum Yapma Korkunuzu Nasıl Yenersiniz?

 

Topluluk önünde konuşmak kolay değildir. Topluluk önünde İngilizce olarak konuşmak ve sunum yapmak ise hiç şüphesiz daha zordur. Bu korku sunumunuzda kötü bir performansa yol açabileceği gibi tamamen sunumdan kaçınmaya ve kariyer fırsatlarını kullanmamaya da sebebiyet verebilir. Bunun için, varsa, topluluk önünde özellikle İngilizce olarak sunum yapma korkunuza yönelik birkaç tavsiyeyi dinlemek topluluk onunde Ingilizce sunum

faydanıza olabilir.

 

  1. Korku: Aksanım nedeniyle utanırım

 

İkinci dili İngilizce olan birçok kişi anadili gibi İngilizce konuşamadığı için İngilizce seviyelerinin kötü olduğunu düşünürler. Fakat bu yanlış bir kanıdır. Söylemek istediğinizi söylediğiniz, mesajınızı karşı tarafa aktarabildiğiniz sürece hiçbir sorun yoktur. Herkes kendi işiyle ilgilenir. Yani sizi anlayabildikleri sürece dinleyenler için de yeterli bir İngilizceniz var demektir.

 

  1. Korku: Doğru kelimeleri bulamayacağım

 

Aslında bu Türkçe bir sunum yapsanız da karşınıza çıkacak bir problemdir. Çözümü ise sunuma yoğun bir şekilde hazırlanmaktır. Stres altındayken bu yoğun çalışmanızın karşılığını alırsınız. Stres size söyleyeceklerinizi unuttururken, eğer iyi hazırlanmışsanız hafınızdaki bilgileri stres sayesinde çok daha hızlı bir şekilde hatırlayabilirsiniz. Daha kolay hatırlamak için sunumuzdaki önemli terimlere ve sıklıkla geçen kelimelere hazırlanmanız sizi daha da başarılı yapacaktır.

 

  1. Korku: Herkes İngilizcemi anlayacak mı?

 

Aslında bu önemli bir konudur. Açık ve net bir şekilde sunumunuzu yapmanız herkesin rahatlıkla anlamasına olanak tanıyacaktır. Bunun dışında, sunumunuz sağlam bir mantık sırasına göre gidiyorsa bu da anlaşılmayı kolaylaştıracaktır. Tonlamanıza ve vurgulamalarınıza çalışırsanız, dinleyicilerin önemli yerleri yakalaması basit bir hale dönüşecek, sunumunuz başarılı olacaktır.

 

  1. Korku: Sunumum sıkıcı olacak

 

İngilizce seviyeniz, yavaş konuşmanız ve söyleyeceklerinizi veya doğru kelimeyi hatırlamak için duraklamanız nedeniyle sunumuzun sıkıcı olacağından korkabilirsiniz. Aslında bir sunum yavaş olmalıdır. İçinde birçok yeni terim, düşünce barındırdığı ve anlaşılması için sunum bilinçli bir şekilde yavaş, tonlamalara ve vurgulamalara önem vererek yapılmalıdır.

 

  1. Korku: Dinleyicilerin sorularını anlayabilecek miyim?

 

Sunumlardaki soru cevap kısmı ana dili İngilizce olmayanlar için her zaman bir endişe kaynağıdır. Bu endişenin üstesinden sunumunuza çalışırken soruları tahmin etmeye çalışarak gelebilirsiniz. Sunumunuzun hangi kısmına soru gelebilir sorusunu kendinize sorunuz. Sonra, bulduğunuz sorulara cevapları hazırlayınız. Ayrıca, sunum sonrasında sorulan soruyu anlamazsanız izleyiciden tekrar sormasını isteyiniz. Yine anlamazsanız, tam olarak ne demek istediğini sorunuz veya sorusunu biraz daha açmasını yani detaylı sormasını talep ediniz. Anlattığınız konunun uzmanı siz olduğunuz için bu gibi girişimler sonunda ya soruyu tam anlarsınız ya da genel olarak sorunun içeriğini çıkarırsınız. Böylece de cevap verme olanağınız doğar.

 

Eğer varsa, topluluk önünde İngilizce olarak sunum yapma korkunuzu yenebilirsiniz. Bu korkuyu yenmek için size verdiğimiz 5 korkuyu ve onları yenme (aslında anlama) yollarını kullanabilirsiniz. Sonuç olarak, önemli olanın hazırlanmak ve hazır bir şekilde sunuma çıkmak olduğunu unutmamalısınız.