İngilizcede kendinize olan güveni artırmak için 7 yol


Güven hayata sunduklarınızın değerini bilmek ve bu farkındalıkla davranış göstermektir. Yeterli bir güven duygusuna sahip olmak İngilizce öğrenirken önemli bir motivasyon kaynağıdır. Çünkü yeteneklerimize ve potansiyelimize olan güvenimiz bizi sınırlarımızı zorlamaya teşvik eder. Dolayısıyla İngilizcede kendimize güven geliştirmenin öğrenim yolculuğumuzdaki pozitif etkisi büyük olacaktır. İngilizce öğrenim sürecinizde kendinize olan güveninizi geliştirmek için şu önerileri izleyebilirsiniz.

kendine guven

 

  1. Akıcı Konuşma Çalışması Yapın: İngilizcede kendinize güvenmenin önemli bir kısmı akıcı konuşabilmektir. Bu elbette İngilizce eğitiminizde ilerledikçe mükemmelleşecek bir beceridir. Ama bunun için şimdiden bir şeyler yapabilirsiniz. Örneğin bildiğiniz bir metni alın ve onu defalarca okuyun ve artık ezberlediğinizde bu sefer ayna karşısında yüksek sesle sanki birisiyle konuşuyormuş gibi söyleyin. Bunu tekrar tekrar yaptığınızda duruşunuza, konuşma tarzınıza, ses tonunuza dikkat ettiğinizi ve bunları daha iyi yapmaya çalıştığınızı göreceksiniz. Fark ettiğiniz bu unsurlar size daha fazla güven vereceklerdir.

 

Eğer daha iyi bir konuşma tarzına ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız kendinize TV haber sunucularını örnek alabilirsiniz ve onların konuşmalarını, davranışlarını ve ses tonlarını taklit edebilirsiniz.

 

  1. Vücut Dilinizi Kullanın: Güçlü dik bir duruş sizi konuşurken çok daha kendinize güvenli hissettirecektir. Bu yüzden konuşmaya başlamadan önce bir de duruşunuza dikkat edin ve kambur veya kapalı bir duruş söz konusuysa bunu dik ve güçlü bir duruşa, vücut şekline dönüştürün. Faydasını anında göreceğinizden emin olabilirsiniz.

 

  1. Konuşma başlatan ifadeleri öğrenin: Bazen konuşma başlatmak konuşmaktan çok daha zordur. Ne diyeceğinizi bilemediğiniz durumlarda mutlaka kalmışsınızdır ve bu duruma bir daha düşmemek için konuşmaktan kaçınıyor bile olabilirsiniz. Bu yüzden konuşma başlatan İngilizce ifadeleri öğrenebilir, pratik yapabilir ve yeri geldiğinde kolaylıkla kullanıp sohbetler başlatabilirsiniz. Bazen başlayan sohbetler sizi de şaşırtacak bir şekilde kendiliğinden akarlar. Bu da sizin sohbetlere daha güvenli bir şekilde yaklaşmanızı sağlayacaktır. Bu yüzden şimdiden normal bir konuşmayı düşünün ve bir sohbet başlatmak için nasıl sorular sorabileceğinizi bir yere not edin ve bu ifadelere çalışın.

 

  1. Diğerlerinin problemlerini dinleyin: Kendine güvenmenin bir parçası diğer insanların benzer problemleri yaşadıklarını bilmektir. Bu farkındalık kendimize olan saygımıza pozitif etki etmekte, sonuç olarak güvenimizi artırmaktadır. Yakın arkadaşınıza, ortak gruplar içindeyken veya sınıftayken sınıf arkadaşlarınıza öğrenme sürecindeki zorlukları sorabilirsiniz ve bunların üzerinde tartışabilirsiniz. Benzer cevaplar alacağınıza emin olabilirsiniz. Bu sizi hem rahat ettirecek hem de güveninizi artıracaktır.

 

  1. İngilizce öğrenmiş kişilerin başarı hikayelerini okuyun: Yeni bir dil öğrenmek kolay değildir ve neredeyse hiç sonlanmayacakmış gibi görünür. Hepimiz bazen biraz cesarete ihtiyaç duyarız. Böyle zamanlarda İngilizce öğrenmede başarılı olmuş kişilerin hikayelerini okumanız size bu cesareti verecektir. Başarı hikayeleri bu başarılı kişilerin başarı yolunda kullandıkları teknikleri de size öğretecektir.

 

  1. Küçük gruplar oluşturun: Çoğu kişi için topluluk önünde konuşmak çok yoğun bir kaygı kaynağıdır. Yeni öğrenmekte olduğunuz İngilizce ile topluluk önünde konuşursanız bu kaygının seviyesinin çok yukarıya çekileceği açıktır. Bu yüzden, buna bir çözüm olarak kendi topluluğunuzu yaratıp arkadaşlarınız arasında 4-5 kişilik bir grup oluşturabilirsiniz. Böylece tanıdığınız arkadaşlarınızın önünde rahatlıkla konuşabilir ve akıcı konuşma yeteneğinizi ve konuşurken kendinize duyduğunuz güveni geliştirebilirsiniz.

 

  1. Şimdiye kadarki başarılarınızı düşünün: Şimdiye kadar neler başardığınızı düşünmek gerçekten neler öğrendiklerinizi de size gösterecektir. Bu başarıları kolay elde etmediğinizi görmek ve hiç dil bilmezken geldiğiniz noktanın farkına varmak güveninizi tazeleyecek ve yeni çalışmalar için güç verecektir.

 

Yukarıda verdiğimiz tavsiyelerden birisini dahi yapsanız kendinize olan güvenin kısa bir zaman içinde belirgin bir şekilde arttığını görebilirsiniz. Kendine güven ise daha iyi ve yoğun çalışmaları beraberinde getirecektir. Yeni öğrendikleriniz ve yeni dil becerileriniz ise size daha fazla güven aşılayacaktır. Böyle bir pozitif döngü sizi İngilizcede hedeflerinize çok daha hızlı bir şekilde ulaştıracaktır. Şimdiden çalışmalarınızda başarılar dileriz!